Kitesurfing
Nie masz pomysłu na wakacje? Pragniesz nowych ekstremalnych doznań? A nade wszystko kochasz wodę i wiatr we włosach? To wszystko zapewni Ci kitesurfing!

Kitesurfing to bardziej widowiskowa, ekonomiczna i wygodniejsza odmiana windsurfingu. Nazywany jest on także kiteboardingiem. W tym oryginalnym sporcie wodnym używa się zmodyfikowanej deski surfingowej, która jest mniejsza (1-2 m.) i łatwiejsza w kontrolowaniu. W zestawie do uprawiania kitesurfingu znajduje się również latawiec, czyli siła napędowa całego układu. Kiteserfer steruje latawcem za pomocą lin, na których jest on zawieszony.
Ważne są tu takie elementy jak kształt latawca. Może on być w kształcie litery C, typu łuk (bardziej płaskie), hybrydowy (między C a łukiem), typu sigma (kształt greckiej litery sigma), typu delta (rozłożony latawiec ma kształt greckiej litery delta) czy miękki i bardziej podobny w konstrukcji do paralotni – latawiec komorowy. Wykorzystywanie swobodnie wypuszczanego latawca sprawia, iż ten wodny sport jest niezwykle widowiskowy i przyciąga wzrok setki gapiów.
Niestety sprzęt do uprawiania kitesurfingu nie należy do najtańszych. Kompletny zestaw składający się z deski, latawca, uprzęży z trapezem oraz stroju surfingowego to wydatek nawet kilku tysięcy złotych. Dla tych, którzy nie mogą sobie pozwolić na kupno tego sprzętu organizowane są np. obozy kitesurfingowe i szkoły surfingu. Tam nie trzeba posiadać całego zestawu kitesurfingowego, lecz tylko najbardziej osobistą część ekwipunku, czyli piankę. Reszta kosztów jest wliczona w pobyt i udział w szkole surfowania.
W kitesurfingu każdy zawodnik musi wykazać się niesamowitą zwrotnością, umiejętnością wykorzystywania siły wiatru, odwagą, a także odpowiednią precyzją. Sport ten uprawiany jest zarówno na akwenach słodkowodnych, jak i morskich.
Historia kitesurfingu nie należy do najdłuższych, ponieważ dyscyplina ta jest stosunkowo młoda, choć rozwój tego sportu był bardzo dynamiczny. Wykorzystywanie latawca w łódkach w formie napędu znane było już kilkaset lat przed naszą erą. Jednak to XIX wiek był momentem większej i bardziej dynamicznej chęci wykorzystania latawca w żeglarstwie. W 1826 roku G. Potock jako pierwszy użył latawca w formie napędu do swojego jachtu (zamiast żagla). W 1970 roku narodził się latawiec dwulinkowy (delta) wykorzystywany przez P. Powella do napędzania małych łódek. Siedem lat później Holender Gijsbertus Adrianus Panhuizen wykorzystał latawiec do płynięcia w pozycji stojącej. Uważa się go za wynalazcę kitesurfingu. W kolejnych latach powstają latawce z dmuchaną komorą główną (1978 r.), które następnie zyskują możliwość startu z wody (1985 r.). W 1994 roku po raz pierwszy użyto nazwy kitesurfera jako określenia katamaranu napędzanego latawcem. Dwa lata potem firma F-one rozpoczęła produkcję specjalnych desek do kitesurfingu. W 1998 roku rozegrano pierwsze kitesurfingowe mistrzostwa świata na Hawajach. Rok później powstała pierwsza szkoła kitesurfingu w Polsce - „Loop Kiteboarding Club”.
Pływanie na desce surfingowej ciągniętej przez latawiec, czyli kitesurfing, to sport stosunkowo młody, lecz zdobywający coraz większą popularność wśród amatorów sportów wodnych. Nie wymaga tak wielu umiejętności jak w przypadku windsurfingu, a jest sporo tańszy i dostarcza podobnych emocji. Kitesurfing to świetny pomysł na spędzenie wakacji, poznanie nowych osób i zdobycia nowych umiejętności. Daje niesamowite poczucie wolności w obrębie żywiołu wody i wiatru. Polecany jest wszystkim tym, którzy nie boją się nowych wrażeń i ekstremalnych doznań oraz ciekawych nowych dyscyplin sportowych.